Onkraj meja

Saturday, September 25th, 2021 | Razstave

Razstava: Onkraj meja
Lokacija: Galerija sodobne umetnosti in Likovni salon Celje
Datum: 28. 9.–5. 12. 2021
Odprtje: torek, 28. 9. 2021, ob 19. uri 

Umetnice in umetniki: Tara Najd Ahmadi, Nika Autor, Center for Political Beauty, Vesna Bukovec, Lana Čmajčanin, Ana Teresa Fernández, Jošt Franko, Majd Abdel Hamid, Ibro Hasanović, Maja Hodošček, IRWIN, Richard Alexander Lou, Alban Muja, Lara Reichmann, Sandra Schubert, Helene Thümmel & Ewelina Świnecka, Hannes Zebedin

Kustosinji: Maja Antončič, Andreja Hribernik

O razstavi

Zgodovina človeštva se bere kot zgodovina postavljanj in prestavljanj ozemeljskih meja. Danes so meje predvsem sredstvo za nadzor pretoka ljudi in tako predstavljajo kompleksen družbenopolitični pojav, ki odločilno vpliva na življenja posameznikov. Pri vzpostavljanju identitete posameznika ali naroda meja nastopi kot element, ujet bodisi v reprezentacije zgodovinskih bojev za državljanstvo in heterogenih kulturnih bojev bodisi v utopije ali ideje transformacije skupnega demokratičnega imperativa sveta.

Razstava Onkraj meja podaja fragmente razmišljanja o vplivih meja, ki ljudem določajo življenjski prostor, jih pomikajo na družbeno obrobje, otežujejo dostojno življenje in transformirajo njihovo identiteto. Vzpostaviti želimo premislek o nekaterih obmejnih prostorih v obdobju zadnjih tridesetih let, v katerih so jasno vidne trajne problematike ali v katerih se situacije, povezane z mejo, celo zaostrujejo. Umetnice in umetniki v svojih delih orisujejo resnične zgodbe, pričevanja skupin in posameznikov civilne družbe, ki jim je politična meja determinirala življenje. Skozi predstavljene umetniške intervencije interpretirajo vzroke in posledice razmejitev v različnih geopolitičnih krajinah. Poudarjajo situacije, ki so povezane s prehajanjem meja in potovanji, z vprašanjem pravic manjšin, jezika, državljanstva in dela, z ločitvijo družin ter govorijo o trenutnem stanju migracijskih tokov v Evropi. V nekaterih projektih iz utopičnih potencialov prehajajo v rešitve z aktivističnim predznakom. Umetniške raziskave in interpretacije situacij na zunanjih in notranjih mejah Evrope ter na meji med ZDA in Mehiko ob razkrivanju vtisov iz obmejnih območij, osebnih zgodb ali družinskih tragedij na razstavi izrišejo zemljevid doživljanja sveta na ostrih robovih razmejitev. V delih sta ujeta ponovni premislek zgodovinskih resnic in geopolitičnih pojavov, vendar tudi alternativne rešitve, ki jih želimo izpostaviti kot prostore potencialnosti, če ne celo prihodnosti.

Iz obrazstavnega besedila Maje Antončič in Andreje Hribernik

Več o razstavi

Razstava je nastala v sodelovanju Centra sodobnih umetnosti in Koroške galerije likovnih umetnosti. Najprej se predstavlja v Celju, decembra pa se odpira v Slovenj Gradcu. Razstavi pod skupno vsebinsko idejo podajata več konceptualnih poudarkov, ki jih kuratorki skozi nabor umetniških del avtoric in avtorjev v obeh galerijah razširjata in spreminjata. S poskusom prožne kontekstualizacije tematskih sklopov in umetniških del prehajata meje zgolj fizičnega prenosa razstave.

Prispevek v oddaji Kultura, Barbara Štor, 28. 9. 2021, RTV SLO

__________

Na razstavi sodelujem z grafično mapo V iskanju svobode (Ecce homo), 2016

___

Fotografije z otvoritve >>


Foto: Tomaž Črnej

Slovensko | English
Kontakt

Vesna Bukovec deluje na področju sodobne vizualne umetnosti.

Je članica umetniške skupine KOLEKTIVA.

Aktualno

Arhiv

Search