Onkraj meja
Razstava: Onkraj meja
Lokacija: Koroška galerija likovnih umetnosti Slovenj Gradec
Datum: 10. 12. 2021 – 20. 3. 2022
Umetnice in umetniki: Tara Najd Ahmadi, Francis Alÿs, Nika Autor, Boris Beja, Lonie van Brummelen & Siebren de Haan, Center for Political Beauty, Vesna Bukovec, Lana Čmajčanin, Ana Teresa Fernández, Jošt Franko, Majd Abdel Hamid, Ibro Hasanović, Maja Hodošček, IRWIN, Dejan Kaludjerović, Alojz Krivograd – Futy, Andreja Kulunčić, Richard Alexander Lou, Jure Markota, Alban Muja, Valentin Oman, Mark Požlep, Lara Reichmann, Sandra Schubert, Jože Suhadolnik in Mateja Kotnik, ŠKART, Helene Thümmel & Ewelina Świnecka, Karl Vouk, Hannes Zebedin
Kuratorki: Maja Antončič, Andreja Hribernik
O razstavi
Zgodovina človeštva se bere kot zgodovina postavljanj in prestavljanj ozemeljskih meja. Čez stoletja sta se spreminjala tako način določanja razmejitev kot njihova vloga. Meje so bile od konca fevdalnih družbenih ureditev vedno bolj povezane z nacionalno pripadnostjo in narodno identiteto, danes pa so predvsem sredstvo za nadzor pretoka ljudi in tako predstavljajo kompleksen družbenopolitični pojav, ki odločilno vpliva na življenja posameznikov. Pri vzpostavljanju identitete posameznika ali naroda meja nastopi kot element, ujet bodisi v reprezentacije zgodovinskih bojev za državljanstvo in heterogenih kulturnih bojev bodisi v utopije ali ideje transformacije skupnega demokratičnega imperativa sveta.
Razstava Onkraj meja podaja fragmente razmišljanja o vplivih meja, ki ljudem določajo življenjski prostor, jih pomikajo na družbeno obrobje, otežujejo dostojno življenje in transformirajo njihovo identiteto. Vzpostaviti želimo premislek o nekaterih obmejnih prostorih v obdobju zadnjih tridesetih let, v katerih so jasno vidne trajne problematike ali v katerih se situacije, povezane z mejo, celo zaostrujejo. Umetnice in umetniki v svojih delih orisujejo resnične zgodbe, pričevanja skupin in posameznikov civilne družbe, ki jim je politična meja determinirala življenje. Skozi predstavljene umetniške intervencije interpretirajo vzroke in posledice razmejitev v različnih geopolitičnih krajinah. Poudarjajo situacije, ki so povezane s prehajanjem meja in potovanji, z vprašanjem pravic manjšin, jezika, državljanstva in dela, z ločitvijo družin ter govorijo o trenutnem stanju migracijskih tokov v Evropi. V nekaterih projektih iz utopičnih potencialov prehajajo v rešitve z aktivističnim predznakom.
iz napovedi razstave na spletni strani KGLU
Razstava je nastala v sodelovanju Centra sodobnih umetnosti in Koroške galerije likovnih umetnosti. Najprej se predstavlja v Celju, decembra pa se odpira v Slovenj Gradcu. Razstavi pod skupno vsebinsko idejo podajata več konceptualnih poudarkov, ki jih kuratorki skozi nabor umetniških del avtoric in avtorjev v obeh galerijah razširjata in spreminjata. S poskusom prožne kontekstualizacije tematskih sklopov in umetniških del prehajata meje zgolj fizičnega prenosa razstave.
Prispevek v oddaji Kultura, Lea Vornšek Pejovnik, 13. 12. 2021, RTV SLO
Prispevek v oddaji Osmi dan, Lea Vornšek Pejovnik, 16. 12. 2021, RTV SLO
__________
Na razstavi v Celju sem sodelovala z grafično mapo V iskanju svobode (Ecce homo), 2016
Na razstavi v Slovenj Gradcu pa sodelujem z novim projektom Svet brez meja (2021), ki vključuje participativni del z razglednicami in serijo 9 risb.
_____
Fotografije postavitve risb in izbor prejetih razglednic
Arhiv
Search
Artists
Galeries and Institutions
- ArtFem.TV
- Culture.si
- Galerija Alkatraz
- Hiša kulture v Pivki
- International Centre of Graphic Arts (MGLC)
- Museum of Modern Art (Moderna galerija)
- Odprta zbornica za sodobno umetnost
- Outcasting
- P74 Center and Gallery
- Photon Gallery
- SCCA-Ljubljana
- Simulaker
- Škuc Gallery
- The Bring In Take Out Living Archive
- The Gallery of Fine Arts Slovenj Gradec (Koroška galerija likovnih umetnosti Slovenj Gradec)
- Umetnostna galerija Maribor (UGM)