Vedno na voljo. Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije
Razstava: Vedno na voljo. Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije
Lokacija: Moderna galerija, Ljubljana
Datum: 27. 10. 2023–14. 4. 2024
Odprtje: petek, 27. 10. 2023, ob 20. uri
Razstava je podaljšana do 21. 4. 2024
Sodelujejo: Lina Akif, Zemira Alajbegović, Milijana Babić, Mirjana Batinić, Urban Belina, Saša Bezjak, Vanja Bućan Vesna Bukovec, Jasmina Cibic, Lea Culetto, Ana Čigon, Eclipse, Elena Fajt, Andreja Gomišček, Olja GrubiĆ, Marina Gržinić, Dejan Habicht, Đejmi Hadrović, Ida Hiršenfelder, Hiša na hribu, Maja Hodošček, Tjaša Kancler, Jasna Klančišar, Andrea Knezović, Tatiana Kocmur, Neven Korda, Mankica Kranjec, Anka Krašna, Rok Kravanja, Meta Krese, Tanja Lažetić, Agate Lielpētere, Aprilija Lužar, Dušan Mandič, Lela B. Njatin, Daniel Petković, Jovita Pristovšek, Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti, Urška Preis, Marija Mojca Pungerčar, Maruša Sagadin, Duba Sambolec, Simona Semenič, Mojca Senegačnik, Zvonka T Simčič, Nataša Skušek, Maja Smrekar, Alenka Spacal, Saša Spačal, Zora Stančič, Aina Šmid, Ajda Tomazin, Jasmina Založnik, Lana Zdravković (KITCH), Nada Žgank
Kustosinja: Martina Vovk
Kustos asistent: Kristjan Sedej
Razstava se posveča umetniški produkciji, ki obravnava družbeni spol in iz njega izhajajoče diskriminacije, seksizem in neenakost za ženske (in vse, ki se kot ženske identificirajo), pri čemer se diskriminacija manifestira na presečišču spola in drugih kategorij in okoliščin, npr. razreda, dela, rase, nacionalnosti, spolne identitete in starosti.
Področja in teme, ki opredeljujejo interes umetnic in umetnikov na razstavi Vedno na voljo, so področja, ki sicer zadevajo interes feministične teorije, družbenih gibanj in politične akcije. Pojavljajo se kot univerzalne feministične teme, ki v perspektivi vprašanja diskriminacije po spolu skozi prizmo presečnosti z drugimi polji diskriminacije, predvsem delom, razredom, raso, nacionalnostjo in LGBTIQ+ identitetami, izrišejo številne specifične položaje, osebne ikonografije, figuracije, spomine, raziskave, performativne akcije in individualne umetniške izjave.
Odlomka iz razstavnega besedila
__________
Na razstavi sodelujem z dvema projektoma, digitalno risbo Kolesarke prihajajo (2020) in serijo sedmih risb Lokalni rasizmi (2022)
Opis mojih del na razstavi, avtor: Kristjan Sedej
Vesna Bukovec
Lokalni rasizmi, 2022
serija 7 risb; tuš na papirju
Vesna Bukovec
Kolesarke prihajajo, 2020
digitalna risba
Risbe Vesne Bukovec, ustvarjene le s črto in besedilom, nastajajo kot aktualni odzivi na politične in družbene spremembe v slovenskem kontekstu. Umetnica v vizualni obliki raziskuje položaj in zgodbe marginaliziranih in zatiranih družbenih skupin, na katere politika efektivno vpliva. Črpajoč iz različnih virov, zlasti iz statistike in poročil, v delih opozarja na realno podobo družbene stvarnosti in pripadnic_kov družbe. Posledično se motivika risb nenehno spreminja: na nekaterih delih so upodobljene_i izbrisane_i, na drugih Romi itd.
V seriji risb Lokalni rasizmi je upodobljenih več različnih subjektov, katerih identitete in pozicije je avtorica prepoznala kot družbeno marginalizirane in neenakopravno obravnavane. Umetnica opozarja: »Rasizem je razlikovanje na podlagi barve kože ali rase, daje pa tudi ozadje logiki izključevanja celih skupin, ki odstopajo od norme[.]« Z direktnimi nagovori gledalke_ca upodobljene figure pozivajo k premisleku o družbenih normah in njihovi problematičnosti. Na osnovi takih izključevalnih praks lahko v nasprotnem primeru vznikneta nacionalizem in rasizem kot norma. Risbe so nastale na pobudo Mesta žensk za plakatno kampanjo in promocijo 28. mednarodnega festivala sodobnih umetnosti – Mesto žensk.
Nasprotno tej seriji, ki teži k aktivaciji opazovalke_ca, pa risba Kolesarke prihajajo prikazuje trenutek aktivnega upora zoper takratno politično situacijo. Delo upodablja množico kolesark na protivladnih protestih leta 2020 med pandemijo, ko so kolesarke_ji opozarjale_i na množično kršenje državljanskih in človekovih pravic ter na širjenje sovražne politike. Kot Lokalni rasizmi tudi to delo ohranja aktiven dialog s sedanjostjo in kritično držo zoper aktualno dogajanje; obe deli nagovarjata k zavzemanju za solidarnost v družbi. Kolo, simbol ženske mobilnosti in upora proti utesnjujočemu korzetu, in feminizem, skupnostno gibanje proti vsem oblikam patriarhalnega izkoriščanja, se tu izrišeta kot vselej relevantni obliki odpora.
Vesna Bukovec (1977, Ljubljana) je vizualna umetnica, kuratorka in grafična oblikovalka. Po diplomi in magisteriju iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani se je preusmerila k različnim medijem, zlasti risbi in videu, pa tudi fotografiji in instalaciji. Pri svojem delu pogosto vzpostavlja družbeno kritično držo in z raziskavami, apropriacijami podob in participativnimi praksami razkriva razsežnosti neenakopravnosti. Med drugim je članica umetniške skupine KOLEKTIVA. Kot kuratorka sodeluje s SCCA-Ljubljana.
__________
Foto: Dejan Habicht/Moderna galerija, Ljubljana
_____
Medijski odzivi:
- Tea Hvala, Razcvet ali venenje?, Mešanec.si, 2. 4. 2024
- Vid Lenard, Med feministično in žensko umetnostjo, Dnevnik, 26. 3. 2024
- Petra Vidali, (S KUSTOSOM PO RAZSTAVI) Ženske prihajajo, Večer, 15. 1. 2024
- RKHV vajenke, Vedno na voljo, do aprila, Fine umetnosti, Radio Študent, 25. 12. 2023
- Vanja Pirc, Ženske prihajajo, Mladina, 27. 10. 2023
- Tanja Lesničar Pučko, Moderna galerija: Pozor, pozor, Ženske prihajajo!, Dnevnik, 27. 10. 2023
- Andreja Kočar, Razstava Vedno na voljo v Moderni galeriji, Osmi dan, RTV SLO, 21. 12. 2023
- M.K., Feministične pozicije v vizualni umetnosti Slovenije, MMC RTV, 27. 10. 2023
Arhiv
Search
Artists
Galeries and Institutions
- ArtFem.TV
- Culture.si
- Galerija Alkatraz
- Hiša kulture v Pivki
- International Centre of Graphic Arts (MGLC)
- Museum of Modern Art (Moderna galerija)
- Odprta zbornica za sodobno umetnost
- Outcasting
- P74 Center and Gallery
- Photon Gallery
- SCCA-Ljubljana
- Simulaker
- Škuc Gallery
- The Bring In Take Out Living Archive
- The Gallery of Fine Arts Slovenj Gradec (Koroška galerija likovnih umetnosti Slovenj Gradec)
- Umetnostna galerija Maribor (UGM)